カテゴリーなし

Çfarë është zhytja me kalë? A janë fakte mizore, histori dhe pyetje të bëra më shpesh

Çfarë është zhytja me kalë? A janë fakte mizore, histori dhe pyetje të bëra më shpesh

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për kuajt e zhytjes, nuk jeni vetëm. Kjo lojë e çuditshme dhe e harruar ishte një atraksion popullor në Shtetet e Bashkuara për gjashtë dekada, nga fundi i shekullit të 19-të deri në fund të shekullit të 2-të. lufte boterore .

Ndërsa pëllumbi i kalit, një grua me rroba banje e hodhi kalin e saj nga një platformë në një pellg uji. Kjo platformë mund të arrijë një lartësi prej 18.3 metrash, pothuajse dyfishi i trampolinës më të lartë olimpike (32 këmbë ose 10 metra).

Kërcimi më i famshëm i shfaqjes u zhvillua në një skelë çeliku në Atlantic City . “Vajza e zhytjes” në një shfaqje marifete që sfidon vdekjen ka tërhequr rregullisht turma të mëdha në vend. Përfundimisht, zhytja me kuaj u konsiderua një sport mizor dhe i rrezikshëm dhe u braktis përgjithmonë për shkak të protestave publike.

Kujdes: disa foto dhe video përmbajnë përshkrime të abuzimit me kuajt.

Më poshtë ne eksplorojmë historinë e zhytjes me kalë dhe u përgjigjemi pyetjeve më të shpeshta rreth sportit:

A është egërsia e kalërimit?

Shumica e njerëzve e konsiderojnë zhytjen me kuaj si mizore ndaj kafshëve. Gjatë gjithë historisë së saj, shumë besonin se trajnerët përdornin goditje me shpejtësi, barriera kufitare dhe goditje elektrike për të detyruar kuajt ngurrues të zhyten.

Duke folur objektivisht, zhytja nuk është e dhënë për shumicën e kuajve. Kjo nuk është arsyeja pse ata evoluan, kuajt janë kafshë rreptësisht të egra. Prandaj, mund të thuhet se stërvitja e kuajve për të zhytur është kundër natyrës së tyre dhe krejtësisht joetike.

Ai shton argumentin se në sezonin e lartë, shumë kuaj profesionistë zhytës duhej të zhyten katër herë në ditë, shtatë ditë në javë. Ka pasur pretendime se kuajt janë dërguar për therje pas gurores së tyre. Nga ana tjetër, trajnerë dhe zhytës të famshëm kanë thënë se kuajt e tyre janë shumë të bukur dhe shumë qesharak.

Origjina e zhytjes me kuaj

Tani mund të pyesni veten: nga erdhi ky sport i çuditshëm? Sipas Wikipedia, “Dr. William Frank Carver kishte idenë e zhytjes me kuaj në 1881.

Carver dyshohet se po ngiste mbi një urë mbi lumin Platte në Nebraska kur ura u shemb pjesërisht. Kali i tij nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të zhytej në lumin poshtë. Kështu ai mendoi nëse kuajt mund të mësoheshin të zhyten.

William Frank Carver ishte një snajper i aftë, i cili siguronte jetesën duke udhëtuar në Perëndimin e Egër, duke organizuar ngjarje xhirimesh dhe shfaqje kafshësh. Pas incidentit të urës, ai priti shfaqjen e parë të zhytjes me kuaj në Teksas. Në vitin 1923 ai kishte dy ekipe zhytjeje që bënin xhiron e vendit.

Zhytja me kuaj Sonoran Webster. Foto: ROBERT E. RUFFOLO nga PRINCETON ANTIQUES IN AC

Djali i tij Al Floyd Carver ndërtoi platformën e parë të zhytjes dhe vajza e tij Lorena Carver ishte vajza e parë që u zhyt. Dhe zhytësi më i famshëm në histori, Sonora Webster, iu bashkua ekipit në 1924.

William Frank Carver vdiq nga sëmundja në vitin 1927, pak pasi kali i tij i preferuar u mbyt. Ekuipazhi i tij Diving Girls vazhdoi shfaqjen shumë kohë pas vdekjes së tij.

Kuajt zhyten në Atlantic City

Kuajt e zhytjes u bënë për herë të parë një atraksion në Steel Pier në Atlantic City në vitin 1928. Besoni apo jo, shfaqja u zëvendësua nga Loud Show. Shfaqja e një dre që zhytet në një pishinë uji pranë Skelës së miliona dollarëve, historike Vicki Gold-Levy .

Në fakt, kafshët që bënin veprime të këqija ishin tashmë një atraksion i njohur në trotuaret e atraksioneve të Atlantic City, shpjegon The Philadelphia Inquirer. Turma të mëdha mblidhen për të parë qenin surfer Rex, kafshë boksiere, arinj që kërcejnë, elefantët me biçikleta dhe macet në një litar të ngushtë.

Sidoqoftë, kuajt e zhytjes i tejkaluan të gjithë dhe pothuajse u bënë një pamje legjendare. Nën brohoritjet e turmës entuziaste, ata kërcejnë nga një lartësi prej 12.2 në 18.3 metra. Kuajt e famshëm në trampolinë të lartë janë Kaltawa, Patches, Lightning dhe Lipstick.

Këtu është një video e kuajve që zhyten në skelë çeliku (paralajmërim: skena të abuzimit me kafshët):

A është zhytja e kuajve e keqe për kuajt?

Opinionet ndryshojnë nëse zhytja i dëmton kuajt. Organizatat e mirëqenies së kafshëve si PETA thonë se kuajt zhytës pësuan dëmtime të organeve të brendshme, kocka të thyera, mavijosje dhe lëndime në këmbë, shpinë dhe zona të tjera. Megjithatë, nuk ka të dhëna të lëndimit të një kalë që kërcente gjatë kërcimit.

Ndërsa Njerëzit për Trajtimin Etik të Kafshëve ( PETA ) pohon në mënyrë të egër se kuajt e zhytjes u plagosën, librat e historisë nuk përmendin ndonjë incident ku kuajt u plagosën ndonjëherë. Gold Levy, autor i Atlantic City: 125 Years of Ocean Madness, është dakord. Ai tha se çdo vit dy zhytës lëndohen gjatë zhytjes, duke përfshirë mavijosje, kocka të thyera dhe madje edhe vdekje.

Gold Levi ishte gjithashtu mik i ngushtë me motrën e Sonora Carver, Arnette Webster French, e cila ishte gjithashtu zhytëse. Dhe autori nga ligjërata e tij sportive konkludoi:

Asnjëherë nuk u pyet nëse dikush i përfshirë në krim i pëlqenin këta kuaj. . . . Ata ishin si fëmijët e tyre. Më kujtohet ajo [Arnette] nëse një kalë nuk i pëlqen të zhytet, do të thotë se nuk është trajnuar për ta bërë këtë. Nuk është dashur të kërcesh kurrë”.

Kundërshtarët e zhytjes me kuaj thonë se dëmi i shkaktuar kuajve nuk mund të vërtetohej me teknologjinë veterinare të disponueshme në atë kohë. Me perceptimin tonë modern, mund të supozojmë se zhytja me kuaj u shkaktoi kafshëve dëme fizike dhe psikologjike.

Kur e ndaluat zhytjen me kuaj?

Me kalimin e kohës, numri i aktivistëve që kundërshtonin zhytjen me kuaj u rrit. PETA dhe mbështetësit e saj kanë qenë ndër më të zëshmit në thirrjen për t’i dhënë fund këtij spektakli të tmerrshëm.

Pier of Steel në Atlantic City ndërpreu kuajt e kërcimit së larti në 1978 për shkak të kërkesës së ulët dhe presionit nga aktivistët e të drejtave të kafshëve. Përpjekjet për të ringjallur ligjin u bënë në 1993 dhe 2012, por dështuan për shkak të reagimit publik.

Në vitin 2012, planet për të rifutur zhytjen me kuaj shkaktuan zemërim tek vendasit dhe publiku i gjerë. Plani ishte të ndërtohej një amfiteatër me një pishinë 12 metra dhe të paguante njerëzit 10 dollarë për të parë ujëvarën. Kryetari i Steel Pier, Anthony Catanoso tha se nuk shihte asnjë kërcënim për kuajt. (Burimi: bailingoutbenji.com)

Njoftimi shkaktoi protesta ndërtimi dhe një peticion për të anuluar shfaqjen, e cila mblodhi 50,000 nënshkrime. Wayne Basil, president i Shoqatës Humane të Shteteve të Bashkuara, e quajti ofertën “një ide absolutisht budallaqe”. ” Zhytja me kalë ka fuqinë për të tmerruar, plagosur dhe vrarë kuajt, dhe me të drejtë i përket librave të historisë së Atlantic City,” tha ai.

Çuditërisht, zhytja me kuaj nuk është e paligjshme në Shtetet e Bashkuara. Arsyeja e ndalimit të ligjit ishte moszbatimi dhe zbatimi i ligjeve të tjera nga organizatat për mbrojtjen e kafshëve.

Deri kohët e fundit, parku argëtues Magic Forest pranë Liqenit George në Nju Jork priti shfaqjen e fundit të kuajve nënujorë në Shtetet e Bashkuara. Shfaqja ka ekzistuar që nga viti 1977, kur një kal i quajtur Rex mësoi të hidhej nga një platformë 10 këmbë pa kalorës.

Kur Rex doli në pension, djali i tij Lightning ndoqi gjurmët e tij. Ekzistojnë gjithashtu të dhëna për një pelë të quajtur Thunder Diving në park.

“Nuk ka asnjë dërrasë, asnjë shtypës, asnjë goditje elektrike, asnjë derë kurthi,” tha drejtori i Pyllit të Magjepsur. [7] Kali kërcen dy herë në ditë për dy muaj dhe e kalon pjesën tjetër të vitit me rreze të lirë . Ne e shpërblejmë atë me një kovë tërshërë pas kërcimit të tij të përditshëm dhe nëse ai nuk dëshiron, nuk do ta bëjë atë”, tha ajo për Daily Mail.

A zhyten vërtet kuajt në zemra të egra që nuk mund të thyhen?

Wild Hearts Can’t Be Broken (1991) Drama amerikane me protagoniste Sonora Webster, vajzën e famshme nënujore. I vendosur gjatë Depresionit të Madh, filmi tregon se si Sonora u fut në zhytje, vështirësitë dhe lëndimet e saj dhe si vazhdoi të zhytej pavarësisht se ishte e verbër.

Kuajt tashmë janë shfaqur në Wild Hearts Can’t Be Broken. Produksioni tha se ata janë plotësisht të përkushtuar ndaj sigurisë së kafshëve dhe zgjedhin vetëm kuajt që e duan ujin. Kuajt u trajnuan gradualisht dhe nuk do të zhyten më shumë se 3 këmbë.

Prodhimi i Zemrave të pathyeshme u mbikëqyr nga Shoqëria Humane e Amerikës , një organizatë jofitimprurëse e dedikuar për sigurinë, mirëqenien dhe mirëqenien e kafshëve. Sipas faqes së tyre të internetit, shoqata fillimisht ishte kundër idesë së vendosjes së kuajve në filma derisa panë angazhimin e kompanisë për mirëqenien e kuajve të saj.

Gjithsej gjashtë kuaj janë përshkruar në film, katër prej të cilëve janë trajnuar nga Corky Randall për t’u zhytur. Kërcimi 12 metra lartësi që shihet në film është krijuar me “shumë magji hollivudiane”. Organizata Amerikane Humane raportoi se kuajt u hodhën vetëm në tank kur grupi mbeti pa mbikëqyrje!

 

Zemrat e egra nuk mund të thyhen bazuar në një histori të vërtetë?

Wild Hearts Can’t Be Broken bazohet në historinë e vërtetë të Sonora Webster, vajzës më të famshme nënujore. Skenari i filmit përdor elemente nga kujtimet e saj, A Girl and Five Brave Horses.

Sonora Webster ishte vetëm 15 vjeç kur u zhyt për herë të parë dhe iu bashkua ekipit të Doc Carver kur ishte 20. Më vonë ajo ra në dashuri me djalin e Carver, Al Floyd, dhe u martua me të.

Fatkeqësisht, në vitin 1932, kali Sonoran Red Lips humbi ekuilibrin dhe goditi ujin me sy hapur. Ky incident e la atë përgjithmonë të verbër për shkak të shkëputjes së retinës. Përkundër të gjitha gjasave, ai vazhdoi të zhytej për 11 vjet deri sa ishte 38 vjeç.

Motra e Sonora-s, Arnette, gjithashtu komentoi : “I gjithë filmi kishte të bënte me gjetjen e guximit për të vazhduar përpjetë pasi humbi shikimin. Por e vërteta është se vozitja ishte më argëtuese sepse nuk doja të hiqja dorë . në kalë. nuk mbetej shumë për të bërë veçse të ngulmonte Kali ishte përgjegjës.

Në kujtimet e saj, Sonora flet për emocionin e hipjes në një kalë zhytjeje. “Ndjeva muskujt e tij duke u shtrënguar ndërsa trupi i tij kërceu, dhe më pas ndjeva një ndjesi krejt të re. Ishte një ndjesi e egër, pothuajse e pacenuar që vjen vetëm me kontakt plotësisht të lirë me tokën. Pastaj pashë ujin që vinte drejt meje dhe një moment më vonë ishim në vaskë”.

 

Related Articles

コメントを残す

メールアドレスが公開されることはありません。 が付いている欄は必須項目です

Back to top button